Uğur Timurçin Daha Kaliteli Yaşam İçin…
Browsing all posts in: İşletme Koçluğu

KOBİ’ler büyüyor!…

Ağustos 1

2012 başından bu yana çalışmalarımı devlet destekleri ve hibeleri üzerine yoğunlaştırdım. Özellikle KOSGEB’in destekleri ile ilgili farklı şehirler de proje yazımı ve yönetimi çalışmaları gerçekleştirdim.

2012′in 2. yarısından itibaren çalışmalarımı İç Anadolu Bölgesi’ne kaydırmaya başladım. Gerek eğitim ve İnsan Kaynakları Danışmanlığı gerekse proje yazma ve yönetimi çalışmalarını bu bölge ağırlıklı olmak üzere devam ediyorum.

Bu kapsamda, ilk ve önemli çalışmamızı, Çankırı Tic. ve San. Odası ile 02.07.2012 ile 17.07.2012 tarihleri arasında gerçekleştirdik. Kosgeb Çankırı Hizmet Müdürlüğü’nün ev sahipliğini üstlendiği “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”ni 30 kişi ile 60 saat süren teorik ve pratik çalışmalarla tamamladık.

O bölgenin sosyal ve iş yaşamına katkıda bulunma fırsatı bulduğumdan dolayı çok mutluyum. Çalışmalarımıza devam edeceğimizden dolayı da büyük heyecan duymaktayım. Destek olan tüm kurum kuruluş ve dostlara teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

DEGİAD’ta Paylaşım Toplantısı

Mayıs 14

 

Denizli Genç İşadamları Derneği üyeleri ile 11 Mayıs 2011 akşamı bir paylaşım toplantısında buluştuk. Başkanımız, Sn İlker BAŞKAYA ve hem dernek üyesi hem de dernek hukuk müşaviri dostumuz Sn. Aysun NALBANT hanımefendinin girişimleri ve organizasyonu ile gerçekleşen etkinliğe, iş arkadaşım Sn Güngör ÖZCAN ile birlikte konuşmacı olarak katıldık.

İlk bölümde Güngör Bey, “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma” başlığı altında; aile şirketlerinin genel yapısı, ömrü, işleyiş şekli ve kurumsallaşmasına adına yapılması gerekenler üzerinde tecrübelerini ve bilgilerini paylaştı.

İkinci bölümde ise, bugünün yöneticilerinin ve işverenlerinin, geleceğin liderleri olabilmeleri amacıyla,  bugünden “kendini gerçekleştirebilmeleri” için bazı sorular sorarak, kişisel farkındalıklarını sağlayamaya çalıştık.

Bu etkinliği gerçekleşmesini sağlayan değerli başkanıma, organize edilmesinde büyük bir paya sahip olan değerli dostumuz Sn. Aysun Hanım’a, gerçek bir misafirperverlik gösteren ve bizleri ağırlayan ve hizmet veren sevgili Özlem Hanım’a ve Fatih Bey’e sonsuz teşekkür ederim.

Ulus İnşaat, ISO 9001:2008 KYS Ara Denetimi

Nisan 7

  

 Ulus İnşaat, 2010 yılında aldığı ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistem yeterliliğini, Mart 2011′deki ara denetimde kanıtladı.

İnşaat sektöründe 10 yılın üzerinde faaliyet gösteren firmamız, kurduğu sistemle “süreç yönetimi”ni benimsemiş, sistem yeterliliklerini başarıyla yerine getirmeye devam etmektedir.

 

 

PAÜ Teknokent Firmalarına Eğitim…

Nisan 7

Pamukkale Üniversitesi Teknokent bünyesine katılmamdan kısa bir süre sonra, rahat durmayarak, burası için neler yapabilirim diye düşündüm. Küçüklü büyüklü birçok firmanın yer aldığı bu geniş ailede, herkes birşeylerle uğraşıyor, çabalıyor, üretiyor ve satmaya çalışıyor. Ancak, ileriye dönük planlarını daha net belirleyebilmeleri, sağlam yürümeleri adına yararlı olur düşüncesiyle, “Bireysel Farkındalık ve Vizyon Belirleme” başlığı ile bir paylaşım toplantısı gerçekleştirdik.

Bu kapsamda;

 • Kişisel farkındalık,
 • Bireysel Mevcut Durum Analizi(KEFE Analizi),
 • Bireysel Vizyon Belirleme,
 • Bireysel Misyon Belirleme,
 • Stratejilerin ve Politikaların Belirlenmesi,
 • Kısa Vadeli Hedeflerin Belirlenmesi,
 • Orta Vadeli Hedeflerin Belirlenmesi,
 • Uzun Vadeli Hedeflerin Belirlenmesi
 • Eylem Hazırlama ve Uygulamanın Başlatılması,
 • Gözden Geçirme ve İyileştirme Çalışmaları

başlıklarında bilgi ve tecrübeler paylaşıldı.

Biliyorum ki, artık, herkes “ben”den yola çıkarak, sahip oldukları şirketleri ile birlikte daha ileriye emin adımlarla yürüyebilecekler.

Azizoğlu Gıda Koçluk Projesi

Nisan 7

Azizoğlu Gıda, Burdur’da 45 yıldır faaliyet gösteren, sucuk, pastırma üretimi ve satışı yapan bir aile şirketi. Babadan oğula geçen bir aile kültürü. Ama büyümek ve ülke genelinde tanınmak istiyorlar. Firma sahibi Sn. Selahadtin Yarar ile yaklaşık 1 yıl önce KOSGEB’in Bemar Kariyer Okulu ile birlikte düzenlediği ve konuşmacı olarak katıldığım “Müşteri Psikolojisi” seminerinde tanışmıştım. Vizyon sahibi, ileri görüşlü bir işadamı.

Şubat 2011 itibarıyla kendileriyle bir çalışma başlattık. İnsan kaynakları planlamasından pazarlama ve satış faaliyetlerine kadar ki tüm birimlerde yeniden yapılanma ve iyileştirme yönünde çalışmalar yürütüyoruz.  Yapılan SWOT Analizi sonucunda belirlenen konularda gelişim faaliyetleri de gerçekleştirilmeye devam edilmektedir.

İnanıyoruz ki; yıl sonuna geldiğimizde, belirlediğimiz hedeflere ulaşmada, büyük yol katedeceğiz.

Eğitim Şart!…

Nisan 7

Evet!… Daha kaliteli yaşam için eğitim şart. Yeni bilgiler, yeni uygulamalar ve yeni çalışmalar gerçekleştirebilmek amacıyla, eğitimlere katılmaya devam ediyorum.

Bu kapsamda; 2010 yılı sonunda KOSGEB ile İŞKUR’un organize ettiği ”Girişimcilik Kursu” ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği “Proje Döngüsü ve Proje Yönetimi” başlıklı eğitimlerine katıldım. Burada aldığım bilgi ve kazandığım uygulamaları, şimdilerde İşletme Koçluğu yaptığım firmalarda yada bağımsız taleplere proje yazımı konusunda destek vererek geliştiriyorum. 2011 Mart’ı içerisinde, MESA Etiket için “Üretim Verimliliğinin Arttırılması için Teknolojik İyileştirilmesi” adıyla hazırladığımız projeyi KOSGEB’e teslim etmiş bulunuyoruz.

KOSGEB, GEKA ve diğer proje yazılımlarını, çalışma alanım içerisine aldığımı söylemeliyim. İhtiyaç duyan dostlarım ve firma yetkilileri, iletişime geçerlerse, onlara proje yazımı konusunda yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Güneşpan Eğitimleri

Nisan 6

                 

 

 

 

 

 

 

 

Ocak 2011 başında, Güneşpan Panel Radyatör Genel Müdürü Sayın Mustafa Altınok ile birlikte yaptığımız değerlendirme ve eğitim planı çerçevesinde 5 aşamalı bir eğitim seferberliği başlattık. 35 kişilik katılımcı listesinde, firmanın farklı kademelerinde görev yapan isimlere yer verdik.

Eğitim başlıklarını aşağıda belirteceğim ancak öncelikle söylemek isterim ki, yapılan uygulamalar ve grup çalışmaları, katılımcı arkadaşlarımızın, hem farkındalıkları arttırmış hem de her kademedeki çalışanları daha çok birbirine yaklaştırmıştır. Eğitimlerimizin teknik boyutunun yanında, kişisel ve örgütsel gelişim açısından fayda sağlamış olması gerek şirket yönetimi gerekse beni fevkalade mutlu etmiştir.

Eğitim başlıklarına gelince;

 1. Kişisel Farkındalık ve İletişim Atölyesi   (08.01.2011)
 2. Etkin Zaman Yönetimi ve Toplantı Organizasyonu   (22.01.2011)
 3. İş yaşamında Liderlik ve Takım Çalışması   (30.01.2011)
 4. Gergin Ortamlarda Problem Çözme Yaklaşımları   (05.02.2011)
 5. Stratejik Planlama ve Hedef Belirleme   (13.02.2011)

Şirket içi eğitim ihtiyaç analizi sonucunda hazırlanıp verilen ve birbirleriyle bağlantı eğitimlerin soncunda, beklenen davranış değişiklikleri gözlenmeye başlanmıştır. Bundan sonraki aşamada; bölümler bazında eğitim ve gelişim çalışmalarına devam edilmesine karar verildiğinden, eğitim hazırlıkları da sürmektedir.

 

                                                                                      

Nalbant & Karataşlı Hukuk Bürosu ile sürekli iyileştirme projesi…

Ocak 1

 

Nalbant & Karataşlı Hukuk Bürosu, 10 yılı aşkın süredir müvekkillerine kaliteli hizmet veren bir hukuk firması. Sürekli gelişmeyi ve verimliliği ön plana alan bir yönetim anlayışına sahip bir ekiple, ihtiyacı olan herkese yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Sürekli gelişim çalışmaları çervesinde, “İletişim ve Örgütsel Davranış” konulu bir paylaşım toplantısı gerçekleştirdik. Ardından Aralık ayının son günlerinde bireysel vizyon çalışması yaptık. Kendi sektöründeki firmalara örnek olacak çalışmalara 2011′de de devam edeceğiz.

Av. Mümin Çetin Hukuk Bürosu ile projemiz…

Ocak 1

Av. Mümin Çetin hukuk bürosunda çalışan 30 personele 6 hafta boyunca farklı konularda kişisel gelişim seminerleri ve paylaşım toplantıları düzenlendi.

KENDİNİ KEŞFET, FARKINI YANSIT!,

İLETİŞİM ATÖLYESİ,

GÜZEL KONUŞMA VE DİKSİYON,

BİREYSEL MOTİVASYON NASIL YÖNETİLİR?,

TAKIM ÇALIŞMASI VE TAKIMDAŞLIK KÜLTÜRÜ,

NEZAKET VE PROTOKOL YÖNETİMİ…

Uygulamalı örnekler ve oyunlarla kişisel gelişimleri konusunda farklı deneyimler kazanan çalışanlarımız, işlerindeki mutluluğu ve verimliliği arttırmanın yollarını öğrenmiş oldular.

Mesa Etiket ile “Örgütsel Davranış ve Tutum Geliştirme” Semineri

Ocak 1

Mesa Etiket’in yönetici ve uzmanlarına örgüt içi iletişimin güçlendirilmesi amacıyla 1 günlük seminer gerçekleştirdik.  Aşağıda yer verdiğim eğitim içeriğinden anlaşılaşacağı üzere, özellikle örgütsel psikoloji kapsamında detaylı bilgiler aktarılmıştır. Uzun ama keyifli bir birliktelik yaşadık. 

EĞİTİM İÇERİĞİ                :

 • Davranış Bilimine Giriş
 • Örgütsel Davranış Açısından Kişiliğin Önemi
  • Örgütsel Davranış Tanımı
  • Kişiliğin Oluşumu ve Gelişimi
  • Kişilik ve Çalışma Yaşamı İlişkisi
  • Kişilik ve İş Seçimi Arasındaki İlişki
 • İş Tatmini
 • İşletme Yönetimi
  • İşletme Tanımı ve Ana Amaçları
  • Yönetim Tanımı ve Karar Verme Süreci
 • İşletme Yönetiminde İnsan İlişkileri
 • Örgütlerde Üst-Ast İlişkileri
 • Çalışanların İş Yaşamından Beklentileri
 • Örgütlerde Psikolojik Sorunlar ve Şikayetler
 • Örgütsel Stres ve Çatışma
 • Bireylerarası İlişkiler ve Haberleşme
 • İletişim Engelleri
 • Aktif Dinleme Yaklaşımı
 • Soru Sorma ve Eleştirme Teknikleri
 • Empati-Sempati Kavramları
 • Etkili İletişim Teknikleri
 • Ben Dili- Sen Dili
 • Örgütsel Bağlılık ve Güven
 • Örgüt Kültürü ve Disiplini
 • Örgütsel Vatandaşlık
 • Örgütlerde Liderlik ve Güç Kullanımı
 • Örgütsel Değişim ve Gelişim
 • Örgüt Geliştirme Teknileri